selteco Photo Lab 4
 

Głębia ostrości

Głębia ostrości to zakres odległości obiektu od obiektywu aparatu, w której to odległości obiekt zostanie odwzorowany na fotografii jako ostry. Obiekty znajdujące się poza głębią ostrości zostaną rozmyte.

Mała głębia ostrości pozwala na ustawienie ostrości na pojedyńczy obiekt i jego wyeksponowanie jako obiektu pierwszoplanowego z tła. Tło zostaje rozmyte na zdjęciu dzięki czemu nie przyciąga uwagi widza.

Kluczowym czynnikiem przy rozmywaniu tła jest proprocja pomiędzy wielkością fotografowanego planu a fizycznym rozmiarem układu optycznego aparatu. Aby uzyskać małą głębię ostrości (rozmyte tło), matryca aparatu powinna być jak największa i chodzi tu o rozmiar fizyczny a nie o ilość megapikseli. Posiadając odpowiednio dużą matrycę, możemy regulować głębię ostrości za pomocą przysłony w obiektywie.

Tradycyjny rozmiar klatki w małoobrazkowych apraratach analogowych wynosi 36 mm x 24 mm. Aparaty te posiadały możliwość uzyskania bardzo małej głębii ostrości przy szeroko otwartej przysłonie, na przykład f/2.0. Przy takich ustawieniach głębia ostrości rozciągała się zaledwie plus minus 10 centymetrów od elementu ostrzonego.

Współczesne aparaty cyfrowe posiadają coraz mniejszą matrycę, co powoduje problemy z uzyskaniem małej głębii ostrości a co za tym idzie z i rozmyciem tła.

sensors

depth9

W lustrzankach cyfrowych instaluje się matryce o wymiarach połowy klatki analogowej lub nieco mniejszych, popularnie nazywanych APS-C. Takie matryce także pozwalają na uzyskanie artystycznego efektu rozmycia tła choć w mniejszym zakresie niż aparaty analogowe. Zaopatrując się w lustrzankę cyfrową należy szczególną uwagę zwrócić na rozmiar przysłony obiektywu. Najlepiej gdyby możliwa przysłona była mniejsza niż f/3.5, większe wartości (mniejszy otwór przysłony) spowodują zwiększenie głębii ostrości i osłabienie efektu rozmycia tła.

Z kolei z aparatach kompaktowych matryce są bardzo małe, najczęściej ich rozmiar podaje się w ułamkach cala na przykład 1/2.5". Mała matryca powoduje, że głębia ostrości jest praktycznie nieskończona, w związku z czym na aparatach kompaktowych nie jest możliwe uzyskanie rozmytego tła.

© Copyright 1999-2013 Selteco Software, Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel: +48 22 407 77 80, fax: +48 22 407 97 04
Ta strona została wykonana wyłącznie przy pomocy programów Raptor Web Designer, Photo Lab, Alligator Flash Designer oraz Button Maker