selteco Photo Lab 4
 

Fotomontaż

Dzięki usunięciu tła, obraz można wkomponować w inne zdjęcie, tworząc ciekawe połączenie różnych tematów.

Jeżeli tło jest białe i po prostu trzeba zamienić je na przezroczyste zobacz artykuł o wybielaniu tła.

Usuwanie tła gumką należy przeprowadzić w maksymalnie dużej rozdzielczości zdjęcia, minimum 2000 pikseli w rozmiarze poziomym lub pionowym. Jeżeli zdjęcie jest zmniejszone, trzeba powiększyć je x2 x3 lub x4. Praca gumką na zdjęciu o niedostatecznej rozdzielczości spowoduje powstanie ostrych krawędzi. Widoczne także będą niedoskonałości ruchu myszką.

Po usunięciu tła obraz zostanie zmniejszony a wszelkie niedoskonałości brzegu obiektu zostaną zatarte poprzez uśrednienie przylegających pikseli.

eraser2

Jeżeli zdjęcie posiada już odpowiednią rozdzielczość wybieramy narzędzie Gumka oraz powiększamy widok do 400%. Za pomocą gumki obrysowywujemy wycinany obiekt tak aby go nie najechać. Co kilka sekund przerywamy usuwanie tła aby zakończyć etap. W przypadku usunięcia w następnym etapie zbyt wielu pikseli będziemy mogli powrócić do tego stanu komendą Cofnij.

eraser1

Po precyzyjnym obrysowaniu obiektu zmniejszamy przybliżenie do 200% i ponownie obrysowywujemy obiekty.

eraser3

Po obrysowaniu obiektu zmniejszamy widok do 100% i usuwamy gumką pozostałe tło, nieprzylegające do obiektu.

eraser4

Na koniec wybierz narzędzie Kubełek i wypełnij biały kolor zielonym. W tym momencie uwidocznią się wszystkie nieusunięte fragmenty zdjęcia. Przy pomocy ołówka i usuń resztki tła które umknęły twojej uwadze.

eraser6

Znów wybierz narzędzie gumka i wciśnij Alt. Wypełnij zielony kolor przezroczystością. Zdjęcie gotowe jest teraz do wkomponowania w grafikę, na przykład na główną stronę.

eraser5

eraser0

© Copyright 1999-2013 Selteco Software, Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel: +48 22 407 77 80, fax: +48 22 407 97 04
Ta strona została wykonana wyłącznie przy pomocy programów Raptor Web Designer, Photo Lab, Alligator Flash Designer oraz Button Maker