selteco Photo Lab 4
 

Zmniejszanie zdjęć

Zmniejszanie zdjęć inaczej zwane downsamplingiem polega na zmniejszeniu rozdzielczości zdjęcia czyli ilości pikseli w poziomie i pionie. Dzięki temu obraz staje się lżejszy i szybciej przesyła się przez internet a także łatwiej nim manipulować w programach graficznych.

Aktualny rozmiar zdjęcia można odczytać w lewym górnym rogu. Wymiary zdjęcia podane są w pikselach. Dodatkowo obliczona jest ilość megapikseli, czyli powierzchnia zajmowana przez obraz. Jeden megapiksel równy jest 1 milionowi pikseli, czyli na przykład zdjęciu o wymiarach 1000 x 1000 pikseli (w odróżnieniu od megabajta, który jest równy 1048576 bajtów).

mpix

Najszybciej zmniejszenie zdjęcia wykonać można poprzez podzielenie ilości pikseli na 2, 3 lub 4 co spowoduje odpowiednio zmniejszenie wymiarów zdjęcia dwukrotnie, trzykrotnie lub czterokrotnie, a wagi pliku odpowiednio czterokrotnie, dziewięciokrotnie lub szesnastokrotnie.

Jeżeli wymiar początkowy nie jest prostą wieloktrotnością wymiaru po zmniejszeniu, program także dokona uśredniania pikseli w taki sposób, aby jakość zdjęcia została zachowana.

Zmniejszanie zdjęć należy przeprowadzić tak, aby nie było konieczne późniejsze powiększanie zdjęcia. Utraconej informacji o pikselach nie da się odzyskać.

mpix2 2 x mpix3 3 x mpix4 4 x Przy zmniejszaniu każdy z wynikowych pikseli będzie wynikiem uśrednienia źródłowych pikseli co zapewnia zachowanie najwyższej jakości zdjęcia bez żadnych ubocznych efektów pikselozy.

© Copyright 1999-2013 Selteco Software, Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel: +48 22 407 77 80, fax: +48 22 407 97 04
Ta strona została wykonana wyłącznie przy pomocy programów Raptor Web Designer, Photo Lab, Alligator Flash Designer oraz Button Maker